صفحه اصلی / مطالب  / نکاتی در خصوص ترکیب آشپزخانه و نشیمن

نکاتی در خصوص ترکیب آشپزخانه و نشیمن

نحوه طراحی در آشپزخانه های کوچک

هزینه های بالای ساخت و ساز مسکن، تعمیر و نگهداری و هزینه های گزاف آن رویکرد منطقی به این موضوع از اندازه از اتاق ساخته شده است. اغلب ما با توجه به محدود بودن میزان درآمد خود، زندگی در یک آپارتمان کوچک را ترجیج می دهیم. البته این به این معنی نیست که ما به راحتی نمی توانیم در آنها زندگی کنیم. امروز ما نشان می دهیم که چگونه یک آشپزخانه می تواند عملکردی متفاوت از یک اتاق معمولی داشته باشد. تفاوت های ظریف در طراحی، نظم و ترتیب، و تلاش برای استفاده بهینه از هر سانتی متر از این فضا از تخصص های یک طراح خوب است.

نحوه طراحی در آشپزخانه های کوچک

اغلب آشپزخانه ها در مجاورت اتاق نشیمن قرار دارد که در این صورت باید راه حل درستی برای ادغام آشپزخانه و اتاق نشیمن وجود داشته باشد.

در آپارتمان ها و خانه های کوچک افزایش میزان نور طبیعی در فضای آشپزخانه کمک قابل توجهی به حل این مشکل می کند. با طراحی آشپزخانه در کنار اتاق نشیمن علاوه بر حذف یک اتاق و بزرگتر شدن فضا به دلیل پیوستگی بصری می توان صرفه جویی قابل توجهی در مدیریت همزمان این دو فضا به وجود آورد.

نحوه طراحی در آشپزخانه های کوچک

نحوه طراحی در آشپزخانه های کوچک

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که خیلی تمایل ندارید داخل آشپزخانه دید داشته باشد می توانید با ایجاد یک کانتر زیبا دید را به داخل آشپزخانه تا حدودی محدود کنید. توجه داشته باشید بهتر است کانتر به نحوی قرار بگیرد که دو ورودی به آشپزخانه داشته باشد یکی به طور مستقیم از اتاق نشیمن و دیگری اتصال به اتاق نهار خوری برای تسهیل ارتباط و انتقال مواد غذایی.

یکی دیگر از گزینه ها برای محدود کردن دید آشپزخانه جدا سازی آن از اتاق نشیمن است. برای استفاده از این روش راه حل های زیادی وجود دارد. یکی از آنها استفاده از پانل های سه بعدی دیواری با دید باز است. که در عین حال که دو فضا را از یکدیگر تفکیک می کند به لحاظ بصری نیز محدودیت چندانی ندارد و جریان نور را از خود عبور می دهد.

نحوه طراحی در آشپزخانه های کوچک

نحوه طراحی آشپزخانه های کوچک

کوچکترین فضایی که می توان در آن یک آشپزخانه کاربردی و یک نشیمن ساخت چقدر است

به وضوح می دانیم که پاسخ به این سوال غیر ممکن است، چرا که کاربردی بودن فضا به نحوه ی استفاده از فضا و نیازهای شخص بستگی دارد. اما قاعده این است که باید از نیازهای خرد صرفنظر کرد. در طراحی فضاهای داخلی در درجه اول باید در نظر داشته باشیم که طراحی تابعی از نیازهای شخصی است و باید متناسب با نیازهای فردی انجام بگیرد. و مهمترین قسمت هر خانه که معماران داخلی از آن به قلب خانه یاد می کنند فضای آشپزخانه است. بنابراین طراحی را باید از آشپزخانه شروع کنیم و مهمترین کاربری آشپزخانه مربوط به کابینت آشپزخانه است، چرا که بیشترین فضای مورد نیاز ما در کابینت ها تعبیه می شوند. در طراحی کابینت آشپزخانه علاوه بر تعبیه فضاهای مورد نیاز متناسب با انتظارات فرد ظاهری زیبا و چشم نواز را نیز با لحاظ قوانین ارگونومی باید در نظر بگیریم. برای طراحی کابینت در یک فضای مستطیلی بهتر است از کابینت ال شکل استفاده کنیم که به مراتب بهتر است طراحی خطی است.

نحوه طراحی فضای آشپزخانه های کوچک

در فضاهای کوچک برای هر سانتی متر باید برنامه ای وجود داشته باشد به همین خاطر اغلب تصمیم میگیرند آشپزخانه ای باز در اتاق نشیمن داشته باشند. با توجه به این شرایط چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

قبل از تصمیم گیری به تغییر مکان آشپزخانه باید بررسی نمود آیا به لحاظ شرایط فنی امکان پذیر است یا خیر، بطور مثال آیا در محل جدید می توان لوله ی مکش هود نصب کرد یا خیر، اگر جواب سوال منفی است و لازم است تاسیسات خاصی در محل جدید ایجاد شود بهتر است از مشاوره یک معمار داخلی کمک بگیرید تا شما را در انتخاب راه حل مناسب کمک کند. مشاوره گرفتن از یک متخصص دکوراسیون داخلی می تواند شما را در جلوگیری از اشتباهات فاحش طراحی کمک کند. همچنین این مسئله در مورد نحوه ی درست تأسیسات آبی و برق رسانی مناسب به تجهیزات و لوازم آشپزخانه نیز صدق می کند. زیرا هر یک از لوازم خانگی نیاز به یک یا چند منبع جداگانه دارند که همه ی اینها می بایست بطور جامع مورد بررسی قرار بگیرد.

بسیاری از مردم درباره ارتباط آشپزخانه و اتاق نشیمن می پرسند. فضای مشترکی باید وجود داشته باشد یا مجزا؟

طراحی فضای آشپزخانه های کوچک

برای طراحی و بازسازی آشپزخانه باید ارتباط آن را با دیگر بخشهای خانه نیز مد نظر قرار داد، اگرچه هر قسمت از خانه وظیفه مجزایی را بعهده دارد و کاربری آن متفاوت است، لذا یکی از پارامترهای مهم در طراحی خوب تعریف ارتباط بخش های مختلف یک خانه با یکدیگر است. روش دیگر این است که آَشپزخانه و اتاق نشیمن به طور پیوسته با یکدیگر طراحی شود زیرا آشپزخانه وظیفه ایجاد صمیمیت و اتاق نشیمن تثبیت آن را تضمین خواهد کرد. یکی از ساده ترین راه های ایجاد پیوستگی بین اتاق نشیمن و آشپزخانه استفاده از مصالح کف و دیوار یکسان است. با ایجاد پیوستگی بین اتاق نشیمن و آشپزخانه فضا بزرگتر به نظر خواهد آمد.

راه حل آشپزخانه های با طراحی فضای باز در حضور مهمان ها، انتشار بوی مواد غذایی در خانه، استفاده از تلفن همراه و صدای لوازم خانگی چیست؟

اهمیت انتخاب لوازم خانگی مناسب در آشپزخانه را باید در نظر گرفت، زیرا جدا از قابلیت های آنها و ظاهر، کیفیت آنها نیز حائز اهمیت است. آنچه شایان ذکر است این است که لوازمی که در بیرون از کابینت هستند طراحی شیک داشته باشند. به عنوان مثال برای داشتن یک آشپزخانه شیک می توانید برخی لوازم و تجهیزاتی را که می خواهید در طراحی مخفی باشند انتخاب کنید (لوازم خانگی داخل کابینت). سپس به راحتی می توانید یخچال و فریزر، ماشین ظرفشویی و هود را داخل طراحی گم کنید. برای انتخاب لوازم مرحله دوم به کاربرد آنها توجه کنید، استفاده از آنها در زمانهای بخصوصی جایز است برای مخفی کردن برخی از لوازم خانگی مانند فر، اجاق گاز و سینک می توانید رنگ یکسانی با کابینت ها برای آنها در نظر بگیرید تا کمتر به چشم بیایند تا فضای خانه شما شلوغ جلوه نکند.

نحوه طراحی فضای آشپزخانه های کوچک

در فضای داخلی خانه های کوچک، معمولا هیچ جایی برای یک بار آشپزخانه وجود ندارد. که در آن می توانید جای که در آن خانه می تواند با هم ناهار خوردن، نوشیدن قهوه ما را ذخیره کنید؟

جایی که در آن شما می توانید زمانی را برای خوردن یک وعده غذا و یا نوشیدن چای سپری کنید بدون شک یکی از فضای مهم در خانه است. این فضا می تواند کانتری با چند صندلی استول و یا به سادگی یک قطعه از کابینت آشپزخانه باشد. یک ایده خوب ایجاد یک فضای جزیره و یا در نزدیکی این جزیره است. به نظر می رسد یک ایده ی مدرن و یک راه حل بسیار عملی باشد. در آشپزخانه های کوچک تر، به ویژه کسانی که آشپزخانه ای با طراحی باز و پیوسته با اتاق نشیمن دارند، درست کردن یک کانتر خطی کوچک گزینه خوبی به نظر می رسد، که می توانید ارتفاع آن را متناسب با صندلی های استول بسازید. با این کار تا حدودی فضای آشپزخانه را از اتاق نشیمن نیز جدا کرده اید. در آشپزخانه های بسیار کوچک می توانید یک میز ثابت تاشو که بر روی دیوار نصب شده است را نیز استفاده کنید. به این ترتیب هیچ فضایی را نیز اشغال نخواهد کرد.

طراحی آشپزخانه های کوچک

طراحی فضای آشپزخانه های کوچک

0 دیدگاه ثبت شده است

بازگشت به صفحه اصلی

دیدگاه خود را ارسال نمایید