صفحه اصلی / مطالب  / ظروف سفالی، عناصری زیبا در دکوراسیون داخلی

ظروف سفالی، عناصری زیبا در دکوراسیون داخلی

استفاده از اشیا و ظروف سفالی در دکوراسیون داخلی

روح انسان در طول تاریخ همواره با ظروف و اشیای سفالی عجین بوده است. به ویژه در ادبیات فارسی شعرا و عرفا توجه خاصی به سفال داشته اند با این الهام که خداوند انسان را از خاک خلق کرد.

دوش دیدم که ملائک در میخانه زدند

گل آدم بسرشتند و به پیمانه زدند

سفال ها در اشکال و انواع گوناگونی وجود دارند و گزینه های ما در انتخاب آن ها تقربیا بی‌شمار است. انواع کوزه ها، گلدان‌های پایه‌دار آنتیک، گلدان‌های دست‌ساز مدرن و غیره همگی، فضا را از خشکی و بی‌روحی نجات می دهند.

 

همانطور که خداوند از پاک ترین خاک آدم را خلق کرد سفالگر هم کاری می کند که خاک لیاقت پیدا می کند و گلدان می شود. هر قسمت از سفال نامی یا نشانی از انسان را با خود دارد: دهانه (دهان)، لبه (لب)، دسته (دست)، شکم، گلو و غیره.

این کوزه چو من عاشق زاری بوده است

در بند خم زلف نگاری بوده است

این دسته که بر گردن او می بینی

دستی است که بر گردن یاری بوده است

 

ظروف سفالی در میز غذای ایرانی

استفاده از ظروف سفالی مثل کاسه سفالی، پارچ آب، لیوان سفالی و غیره به سفره های ایرانی جان می بخشد چنانچه گویی خوردن غذا و آشامیدن آب در این ظروف دلچسب‏تر است و لذتی افزون دارد.

سفال های تزئینی

ظروف سفالی علاوه بر استفاده های کاربردی جنبه هنری و تزئینی نیز دارد. سفال در هر شکل و اندازه‌ای که باشد، برای از بین بردن حالت یکنواخت در دکوراسیون داخلی منزل بسیار عالی است. به عنوان یک عنصر مفید در دکوراسیون داخلی می توانید آن ها را روی تاقچه‌ی بالای شومینه بچینید.

می توانید مجموعه ای از سفال ها را بالای کابینت‌ قرار دهید و فضا را کمی هیجان‌انگیز کنید. می توانید در آشپزخانه چیدمان کوزه ها را با رنگ کاغذ دیواری در پس زمینه هماهنگ کنید. برای نمونه کاغذ دیواری طرح‌دار با پس زمینه‌ی آبی پررنگ زمینه مناسبی برای سفال‌های سفید و آبی فراهم می‌کند.

کاشی های سرامیکی

در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی نقش کلیدی کاشی‌های سرامیکی را نمی توان فراموش کرد. این کاشی ها با هنر دست هنرمندان فاخر این روزها کاربرد زیادی دارد و جذابیت زیادی در روح بخشیدن به فضا ایجاد می کند.

از گیاهان طبیعی استفاده کنید

گلدان های سفالین مناسب ترین گزینه برای نگهداری گیاهان است و برای حفظ حیات، سرزندگی و طول عمر گیاه مفید است. ضمن اینکه کاشتن گیاه در گلدان سفالی، بر زیبایی و جذابیت هر دو می افزاید. کوزه گران تاکید دارند در گلدان های سفالی نه از گیاهان مصنوعی بلکه از گل ها و گیاهان طبیعی استفاده شود.

بر اساس رنگ، کلکسیون بسازید

برای نمایش یک کلکسیون زیبا در دکوراسیون داخلی می توانید سفال‌ها بر اساس رنگ دسته بندی و آن‌ها در یک‌جا قرار دهید تا از آشفتگی جلوگیری شود. اگر سفال‌ها را مقابل یک پس زمینه‌ی رنگی قرار دهید نمایش آن ها متمایز می شود و کل این مجموعه را تبدیل به یک اثر هنری می‌کند که می‌توانید آن را جا به جا کنید و تغییر ایجاد کنید. لازم نیست کلکسیون بزرگی را فراهم کنید. چند تکه ظرف سفالی با اندازه‌های مختلف و از یک خانواده‌ی رنگی، چشم را متوجه خود می‌کند

چیدمان ظروف سفالی بر اساس اندازه

سفال‌های کوچک‌تر را در مجموعه‌هایی که دارای سفال‌های بزرگ‌تر است قرار دهید تا بیشتر خود را نشان دهند. ترکیب شکل‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌ها شاید آشفته به نظر برسد، اما اگر مجموعه سفال‌ها را هدفمند روی میز و بالای قفسه‌ی کتاب قرار دهید ترکیب زیبایی برای دکوراسیون داخلی به وجود می‌آید. می توانید سفال‌های بلندتر را در عقب و سفال‌های حجیم‌تر را در مرکز قرار دهید. همچنین می توانید از سفال‌های که اندازه‌ی متوسط دارند، استفاده کنید و تکه‌های کوچک‌تر را برای پر کردن فاصله‌ها استفاده کنید.

چیدمان متنوع

می توانید از انواع مختلف سفال در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف در جلوی یک پس زمینه‌ی تک رنگ تیره یا روشن استفاده کنید. برای ایجاد حالت تعادل در مجموعه باید مقیاس لوازم، چراغ‌ها و آثار هنری پیرامون سفال‌ها بزرگ‌تر از خود سفال‌ها باشد. برای این‌که مجموعه سفال‌ها فضا را به شکل انباری در نیاورد، همه‌ی آن‌ها را در یک قفسه یا سطح صاف قرار دهید.

 

برای مطالعه مطالب بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید

دکوراسیون داخلی دکوتوک

 

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی با دکوراسیون داخلی دکوتوک همراه باشید.

نویسنده:‌‌ الهام الوانکار | تحریریه وبسایت DecoTook.com

0 دیدگاه ثبت شده است

بازگشت به صفحه اصلی

دیدگاه خود را ارسال نمایید