صفحه اصلی / مطالب  / خانه تکانی عید | فهرستی از اقدامات اساسی در خانه تکانی

خانه تکانی عید | فهرستی از اقدامات اساسی در خانه تکانی

8 ترفند در نظافت آخر سال خانه

خانه تکانی از سنت های قدیم ایرانیان است که با مفاهیمی مانند تازه شدن و نو شدن و تحول همراه است. برخی گمان می کنند خانه تکانی رسم ویژه دوران قدیم و خانه های بزرگ و حیاط دار و زیرزمین های قدیمی است و در دوران پرکار و مشغله امروزی که فرصت ها کم است و معمولاً خانه های آپارتمانی هم به دلیل نظافت های هفتگی تمیز می ماند، احتمالا دیگر نیازی به خانه تکانی اسفندماه نیست.

 

اما با وجود این، ادعای دیگری می گوید ذرات قارچ در گرد و غبار میان وسایل، خطر ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می دهد و خانه تکانی به طور کلی می تواند موجب بهبود سلامت خانواده باشد. با پاک کردن غبار گذشته، زمینه های جسمی و فکری برای زندگی در زمان حال و ساختن آینده بهتر فراهم می شود.

اولین و مهم ترین کار در خانه تکانی تهیه یک فهرست برای انجام کارها است. ما در این مطلب فهرستی از اجزای دکوراسیون داخلی تهیه کرده ایم و برای شستن و تمیز کردن هر کدام پیشنهادهای مناسب ارائه می کنیم. با تهیه فهرست، برنامه‏ریزی برای شما راحت می شود. قبل از اینکه فهرست پیشنهادی خود را بگوییم، سه توصیه کلی برایتان داریم که همواره هنگام انجام کار منزل و خانه تکانی رعایت کنید:

1-مواد شوینده مناسب استفاده کنید.

قبل از هر چیز توجه کنید، از نظر متخصصان دکوراسیون داخلی، استفاده صحیح از مواد شوینده نکته مهمی در خانه تکانی است. اگر از مواد شوینده مناسب برای تمیز کردن وسایل خانه استفاده نکنید، موجب آسیب و استهلاک اجزا و وسایل دکوراسیون خانه می شوید. برای نمونه کابینت های ام دی اف، کابینت های چوبی، دیوارهای گچی و کاغذ دیواری، کف پوش های چوبی، سنگی یا سرامیکی و غیره هر کدام شیوه خاصی برای لکه گیری و پاک شدن دارند و اگر برای هر کدام، مواد شوینده مناسب یا روش مناسب تمیزگی را ندانید، اجزا و وسایل به مرور آسیب می بینند، خط و خش می افتند یا کهنه و کدر می شوند و جلای خود را از دست می دهند. همچنین استفاده بی رویه از مواد شوینده، خود موجب آلودگی هوا، بیماری های پوستی و تنفسی می شود و برای محیط زیست نیز آسیب زا است.

جالب است بدانید عمده آنچه برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن لازم دارید سرکه و جوش شیرین است. البته لازم است هنگام استفاده از سرکه برای وسایل فلزی دقت کنید این مایع اسیدی موجب خوردگی فلزات نشود. در ادامه به شما می گوییم چطور با استفاده از جوش شیرین، سرکه، نمک و ساده‏ترین مواد در دسترس، بهترین مواد شوینده و ضدعفونی‏کننده بسازید و با راحت ترین و سریع ترین روش ها خانه خود را برق بیاندازید.

2- به ترفندهای تغییر دکوراسیون دقت کنید.

خانه تکانی بهترین زمان برای تغییر دکوراسیون است. خوب است همزمان با نظافت به جابه جایی وسایل و دکوراسیون جدید فکر کنید. در چیدمان جدید و خرید و انتخاب رنگ به ترفندهای دکوراسیون داخلی نیز توجه کنید.

3- انجام کارهای خانه را با لذت و شادمانی همراه کنید.

برای اینکه همزمان با خانه تکانی خوش بگذرانید می توانید انجام کارها را با گوش سپردن به موسیقی خوب یا برنامه های رادیو همراه کنید. همچنین می توانید این فرصت را غنیمت بدانید و به کتاب های صوتی، برنامه های آموزشی، سخنرانی های علمی یا انگیزه بخش مفید گوش کنید.

اکنون فهرست هشت‏گانه اجزای دکوراسیون داخلی را پیش روی خود دارید با مؤثرترین و سریع ترین راه های خانه تکانی:

شستن دیوارها

خانه تکانی عید | شستشوی دیوارها

اولین جایی که برای خانه تکانی به فکر می رسد شاید دیوار است. برای پاک کردن دیوار ابتدا دوده ها را با جاروبرقی پاک کنید. سپس روی آن بخار شوی بکشید. یا اینکه در یک سطل آب مقداری مایع‌ظرفشویی بریزید و با یک ابر  دیوار را تمیز کنید.

برای تمیز کردن کاغذ دیواری قابل شستشو می توانید به مطلب کاغذ دیواری مراجعه کنید.

شستن کابینت های آشپزخانه

خانه تکانی عید | شستن کابینت های ام دی اف

کابینت ها اگر ام دی اف هستند می توانید ابتدا گرد و خاک آن را با یک دستمال نم دار بگیرید سپس مقداری شامپو فرش را در آب حل کنید و با اسفنج بر روی کابینت بکشید. سپس با یک دستمال نرم آن را خشک کنید. دقت کنید برای کابینت های ام دی اف از وایتکس و مواد شوینده الکل دار استفاده نکنید.

شستشوی شیرآلات

خانه تکانی عید | برق انداختن شیرآلات بهداشتی

برای شست و شوی شیرآلات حتما از اسکاچ نرم و اسفنجی استفاده کنید تا روی آن خط وخش ایجاد نشود. می توان برای پاک شدن لکه ها از محلول آب و صابون استفاده کنید. همچنین محلول سرکه و آب تمیز کننده مناسبی است که به عنوان براق کننده مؤثر برای شیر آلات بی رنگ و معمولی استفاده می شود.

نظافت یخچال

خانه تکانی عید | از بین بردن بوی بد یخچال

در تمیز کردن یخچال حفظ ظاهر و بوی مطبوع و سلامت و تازگی مواد غذایی بسیار مهم است موجب کاهش هزینه های اضافی و جلوگیری از اسراف مواد غذایی می شود. برای اینکه یخچال تان را همیشه خوشبو نگه دارید، مقدار کمی دانه های قهوه در بشقاب بریزید و در یخچال قرار دهید. دانه های قهوه بو های بد را جذب می کند. سپس قفسه ها و کشوهای خالی را بیرون بیاورید و در کناری قرار دهید. از بالا تا پایین داخل یخچال را با محلولی از ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط با یک چهارم پیمانه آب گرم پاک کنید. این محلول هیچ رایحه ای از خود به جا نمی گذارد. برای تمیز کردن ترشحات چسبنده یا سرسختی که متبلور شده اند، از ابزار شستشوی غیر ساینده استفاده کنید یا یک پارچه یا حوله ی کاغذی مرطوب و گرم را برای چند دقیقه روی محل بگذارید تا در آلودگی نفوذ کرده و آن را شل و نرم کند.

نظافت سینک ظرفشویی

خانه تکانی عید | برق انداختن سینک ظرفشویی

سینک ظرف شویی به دلیل تجمع رسوبات مواد غذایی و ظروف مرطوب آلوده ترین و پرمیکروب ترین نقطه آشپزخانه است و ضروری است مداوم ضدعفونی شود. اما اگر برای تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل از مواد سفید کننده قوی و جرمگیر استفاده کنید، به مرور رنگ استیل کدر می شود. برای رفع سیاهی سینک ظرف شویی از جوش شیرین استفاده کنید. همچنین می توانید برای ضدعفونی کردن سینک نمک را روی سطح آن بپاشید و پس از نیم ساعت بشویید. برای تمیز کردن سینک های آلومینیومی و چینی محلول پودر ماشین لباسشویی توصیه می شود.

گردگیری کتابخانه و وسایل چوبی

خانه تکانی عید | تمیز کردن کتابخانه چوبی

به طور کلی دقت کنید برای حفظ و ماندگاری وسایل چوبی آن ها را در معرض تابش خورشید قرار ندهید، زیرا نور خورشید موجب رنگ پریدگی چوب می شود. همچنین آن ها را از گرما و رطوبت دور کنید.یک اقدام مهم در خانه تکانی مرتب کردن کتابخانه و گردگیری کتاب ها است. چون گرد و غبار به مرور زمان با کاغذ کتاب ترکیب می شود و ماده ای متصاعد می کند که برای سلامتی و تنفس مضر است. برای کتابخانه تکانی ابتدا همه کتاب ها را از کتابخانه خارج کنید و آن ها را حتما با جارو برقی گردگیری کنید نه دستمال نم دار. خوب است هنگام چیدن دقت کنید کتاب ها را براساس موضوع، بچینید تا استفاده از آن ها و یافتن کتاب مورد نظر برایتان راحت تر باشد. روز بیست و یکم اسفند، روز کتابخانه گردی است. در یک اقدام فرهنگی می توانید کتاب هایی که قبلا خوانده اید، به کتابخانه ها ببخشید و به جایشان کتاب های تازه تهیه کنید. به این ترتیب کتابخانه تان را هرس کنید و حداقل 10 درصد هر قفسه را برای خریدهای بعدی خالی بگذارید.

شستن کف زمین

خانه تکانی عید | شستن پارکت های چوبی

اگر کف پوش منزلتان چوبی است آن را با جارو برقی غبار روبی کنید. می توانید برای تمیز کردن از پارچه ی مرطوب استفاده کنید اما دقت کنید آب از پارچه نچکد و اگر کف چوبی خیس شد، فورا آن را خشک کنید تا آسیب نبیند. می توانید بعد از جارو برقی، محلول پاک کننده ای در یک بطری اسپری بریزید و روی کف اسپری کنید، سپس برای خشک کردن، پارچه ی میکروفایبر را در جهت رگه های چوب بکشید.

اگر کف پوش اتاقتان سرامیکی است می توانید با مخلوط نصف به نصف آب و سرکه و اضافه کردن کمی نمک آن را برق بیاندازید. این محلول را روی کاشی ها اسپری کنید و بعد از ۱۰ دقیقه با یک برس نرم سطح آن ها را تمیز نمایید. با این روش حتی لکه های صابونی و آلودگی ها نیز از روی کاشی پاک می شود. درحالی که پاک کننده ها و مواد شیمیایی قوی موجب سایندگی کاشی می شود و با گذشت زمان به دوغاب آسیب زده و رنگ آن را از بین می برد.

شستن تشک و ملحفه

خانه تکانی عید | شستن تشک و ملحفه

یکی از قسمت های مهم در خانه تکانی شستن تشک و ملحفه و کلیه وسایل خواب است. معمولا در کالاهای خواب گرد و غبار متشکل از موجودات ریز میکروسکوپی وجود دارد که از سلول های مرده پوست تغذیه می کنند و تنها راه حل کنترل این موجودات شستشوی منظم آن هاست. بهتر این است که بعد از شستشو این کالاها را زیر نور آفتاب خشک کنید تا میکروب ها کاملا از بین بروند.

گردگیری لوسترها

خانه تکانی عید | شستن لوسترهای کریستال

اگر تمیز کردن لوستر مداوم انجام شود یک دستمال نمدار برای آن کافی است.

برای تمیز کردن وسایل کریستالی مانند دیوار کوب ها و یا لوستر از مواد شوینده قوی مانند وایتکس و پودرهای ظرف شویی و لباسشویی استفاده نکنید. این مواد شونیده می تواند جلا و تازگی لوستر را از بین ببرد و آن را تیره کند. برای تمیز کردن گوی های کریستالی، گوی ها را از لوستر جدا کنید و سپس با مایع ظرفشویی و آب ولرم بشویید و اگر تمیز نشدند، مخلوطی از یک سوم سرکه و دوسوم آب تهیه کنید و با کمک برس شستشو دهید و سپس بلافاصله آن را خشک کنید. قبل از اینکه قطعات لوستر را از هم جدا کنید، از شکل کامل شدهی آن عکس بگیرید تا بعدا هنگام سوار کردن دوباره، کمکتان کند.

 

برای مطالعه مطالب بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید

مطالب طراحی دکوراسیون داخلی دکوتوک

 

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی با دکوراسیون داخلی دکوتوک همراه باشید.

نویسنده: تحریریه وبسایت DecoTook.com

 

0 دیدگاه ثبت شده است

بازگشت به صفحه اصلی

دیدگاه خود را ارسال نمایید