صفحه اصلی / مطالب  / چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

چراغ گردسوز بعنوان یکی از المان های دکوراتیو در دکوراسیون داخلی سنتی

تاریخچه گردسوز

چراغ لمپا چیست؟

نسل چراغ های نفتی قبل از گردسوز چراغ لمپا بود. چراغ لمپا یکی از چراغ های رایج در قدیم بود که به دلیل ارزان بودن و در دسترس بودن کاربردهای داخل منزل و بیرون داشت. فتیله ی این چراغ بر خلاف گردسوز نخی بود و همانند شمع به شکل تک شعله می سوخت و برای محافظت در برابر باد شیشه ای به دور آن بود که از خاموش شدن آن جلوگیری می کرد. همچنین به سبب آن شغلی وجود داشت به نام چراغچی که وظیفه روشن و خاموش کردن چراغ های عمومی را داشت.

چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

چراغ گردسوز چیست؟

نسل چراغ های بعد از لمپا گرد سوز نام دارد. فتیله ای که در گردسوز به کار رفته دیگر شکل نخ ندارد و فتیله ی آن بشکل بافتی از یک نوار باریک است که باعث می شود مقدار شعله بزرگ تر باشد و مقدار بیشتری نور و گرما تولید کند. نام گردسوز نیز بدلیل شکل شعله ی آن که کمی گردتر و پهن تر است به همین دلیل است.

چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

انواع دیگری از چراغ های نفتی

انواع دیگری از چراغ های نفتی در قدیم وجود داشت که عبارت بودند از: چراغ گردسوز، چراغ لمپا یا لامپا، چراغ زنبوری، اجاق‌ های دو فتیله، بخاری ‌های دستی و بخاری های نفت‌ سوز.

چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

فیتیله چراغ لمپا با آغشته شدن به نفت شعله‌ ور می‌شود و در محفظه شیشه ای چراغ نور ایجاد می کند. در واقع کار سوخت رسانی و اشتعال چراغ گرد سوز کاملا مشابه چراغ های لامپای فتیله ای است. پهن بودن فیتیله چراغ گردسوز موجب تولید نور بیشتر نسبت به چراغ لامپا می شود.

چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

در اصل می توان گفت که چراغ گرد سوز نسل جدیدی از چراغ لامپا بود. چراغ گرد سوز از جنس فلزي است و فیتیله چراغ ، دایره ای شکل می باشد. هنگامی که استوانه شیشه ای بلندش روی محفظه فلزی آن قرار می گیرد نور آن روشنایی بخش شب های تاریک می شود.

چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

جایگاه چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی

امروزه چراغ گردسوز در دکوراسیون داخلی سنتی جایگاه ویژه پیدا کرده است. به نحوی که می توان آنرا یکی از المان های دکوراتیو و خاطره انگیز دوران قدیم دانست. چراغ های گرد سوز در قدیم کاربردهای بسیار زیادی داشته است و در طاقچه خانه مادربزرگ ها حتماً می شد یکی از این چراغ ها را در کنار آینه و قرآن پیدا کرد. اگر چه امروزه چراغ گرد سوز نقش کاربردی خود را از دست داده اند و جنبه تزئینی و دکوراتیو به خود گرفته اند. اما حضور این المان تزئینی و خاطره انگیز را در بیشتر مراسمات آیینی و سنتی ایران می توان پررنگ دانست. می توان گفت بعنوان یک سمبل روشنایی نقشی نمادین در راهنمای مسیر زندگی شده است و می توان از آن بعنوان یکی از زیباترین اکسسوری های تزئینی در دکوراسیون داخلی سنتی استفاده کرد.

چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست

در بیشتر آیین های سنتی و اصیل ایرانی از چراغ های گردسوز کنار آینه، روی سفره های هفت سین عید و در کنار کتاب حافظ و انار شب یلدا و در کنار عکس عزیزانمان بر روی طاقچه از آن استفاده می شود. استفاده از گردسوز در کنار آینه بدلیل ویژگیهای منحصر به فرد نمادین آن برای روشن کردن نور و غلبه بر تاریکی و راهگشا بودن و راهنمای مسیر بودن است که در کنار زلال، یکرنگ و شفاف بودن آینه معنای عمیقی پیدا می کند. همچنین چراغ گردسوز خود می سوزد و محیط اطرافش را روشن می کند که این ویژگی نیز در کنار معانی بسیار زیبای اشعار حافظ تجلی پیدا می کند. در کل چراغ گردسوز در دکوراسیون داخلی سنتی جایگاه ویژه ای پیداکرده که انسان را به یاد و خاطرات گذشته وا می دارد. به یاد روزهایی که دوره گردهای نفت فروش با چرخهای دستی در شهر دوره می افتادند تا با فروش نفت سبب روشن شدن خانه ها ودلهای عزیزانی شوند که کنار هم دور کرسی نشسته و گوش به قصه های پر مفهوم مادربزرگ سپرده اند واز گرمای همنشینی هم بهره میبرند.

چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

استفاده از گردسوز بر روی طاقچه و شلف

امروزه بسیار دیده میشود که در خانه ها فضایی را به دکوراسیون سنتی اختصاص می دهند. این فضا می تواند در اتاقی مجزا با تخت سنتی و پنجره های مشبک و ایجاد طاقچه هایی خاطره انگیز در اتاق که بر روی آن چراغ گرد سوزها کنار آینه هنر نمایی می کنند باشد و یا گوشه ای از پذیرایی یا حتی روی میزهای گرد چوبی که با رومیزی نقش ترمه و سماور و قوری سنتی و چراغ گردسوزهای سنتی کنار آنها فضایی دلنشینی بوجود آورده است. از گردسوزها می توان در فضای سنتی و چشم نواز بر روی میز، طاقچه و شلف به عنوان المان سنتی دکوراتیو استفاده کرد.

چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

انواع چراغ گردسوز

باتوجه به نوع چیدمان و دکوراسیون داخلی خانه خودتان می توانید از انواع گردسوزها استفاده کنید. انواع گردسوز با توجه به جنس بدنه، اندازه و رنگبندی های مختلف متفاوت است. به لحاظ جنس انواع مختلفی دارند از جمله: گردسوزهای سفالی، گردسوزهای مسی و برنجی، گردسوزهای میناکاری شده و با طراحی های هنرمندانه بر روی آن مانند چراغ گردسوزهایی با نقاشی مظفرالدین شاه بر روی بدنه و حتی روی شیشه استوانه ای که بر روی آن نقش بسته است و بعضی از انواع آن که با رنگهای ویترای برروی آن نقش های زیبا و جذاب هنر نمایی شده اند.

چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

کاربرد تزئینی این گردسوزها باعث شده تا این محصول در انواع مختلفی متناسب با انواع سلایق طراحی و به بازار عرضه شود. در شهرهای مختلف می توان انواع متفاوتی از آن را یافت.به طور مثال گردسوزهای مسی بیشتر در زنجان و گردسوزهای سفالی بیشتر در لالجین همدان و گردسوزهای میناکاری شده را بیشتر در اصفهان می توان یافت. اکنون که صنایع دستی ایرانی می تواند یکی از صنایع پر درآمد برای ایران باشد و سالانه گردشگران زیادی را به کشور عزیزمان ایران سرازیر کند چرا از آن غافل باشیم؟ امید است صنایع دستی یكی از اقلام ردیف اول صادراتی كشور باشد.

چراغ گردسوز | جای چراغ گردسوز در دکوراسیون سنتی کجاست؟

برای خرید برخی از انواع چراغ گرد سوز می توانید از سایت هایپرتوک نیز بازدید فرمایید.

محصولات زیر در فروشگاه دکوراسیون داخلی هایپرتوک موجود می باشند. با کلیک روی هرکدام از عکسها به لینک خرید هدایت خواهید شد.

خرید اینترنتی گردسوز میناکاری شده | فروشگاه آنلاین هایپرتوک  خرید اینترنتی گردسوز میناکاری شده | فروشگاه آنلاین هایپرتوک  خرید اینترنتی گردسوز میناکاری شده | فروشگاه آنلاین هایپرتوک  خرید اینترنتی گردسوز میناکاری شده | فروشگاه آنلاین هایپرتوک   

خرید اینترنتی گردسوز میناکاری شده | فروشگاه آنلاین هایپرتوک  خرید اینترنتی گردسوز سفالی قرمز | فروشگاه آنلاین هایپرتوک  خرید اینترنتی گردسوز سفال نارنجی | فروشگاه آنلاین هایپرتوک  خرید اینترنتی گردسوز سفال گلسرخی | فروشگاه آنلاین هایپرتوک

 

برای مطالعه مطالب بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید

دکوراسیون داخلی دکوتوک

 

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی با دکوراسیون داخلی دکوتوک همراه باشید.

نویسنده:‌‌ احسان الوانکار | تحریریه وبسایت DecoTook.com

0 دیدگاه ثبت شده است

بازگشت به صفحه اصلی

دیدگاه خود را ارسال نمایید