صفحه اصلی / مطالب  / نحوه چیدمان و دکوراسیون اتاق مطالعه فرزندان

نحوه چیدمان و دکوراسیون اتاق مطالعه فرزندان

 

اتاق مطالعه فرزندان

 

درس خواندن نیاز به محیطی آرام و راحت دارد جایی که فرزند دلبندتان بتواند با حداکثر تمرکز به خواندن درس و انجام تکالیف مشغول شود و از آن لذت ببرد. از این رو دکوراسیون محیطی که برای این کار در نظر گرفته می‏شود از اهمیت زیادی برخوردار است. فضایی که برای اتاق مطالعه فرزندتان در نظرمی گیرد می تواند بهره وری او را افزایش دهد، قدرت خلاقیت او را فعال تر کند و اشتیاق او را نسبت به مطالعه و خواندن درس افزایش دهد. این در حالی است که بتوانید اصولی را درباره طراحی و دکوراسیون اتاق  فرزندتان رعایت کنید و ویژگی های فردی و روانی  او را در طراحی اتاق مطالعه اش در نظر بگیرید. در این مطلب به برخی از مواردی که شما را در طراحی مناسب اتاق مطالعه فرزندتان یاری خواهد کرد می پردازیم.

نور پردازی مناسب در دکوراسیون اتاق مطالعه

 

اتاق مطالعه فرزندان

 

نور اتاق یکی از عوامل مهمی است که باید در طراحی دکوراسیون اتاق مطالعه در نظر بگیریم. در نظر داشته باشید اتاقی را برای این کار انتخاب کنید که دارای پنجره و نور طبیعی باشد. کمبود نور مناسب به ویژه نور طبیعی در روز باعث خواهد شد که خستگی ناشی از درس خواندن افزایش یابد و احساس خواب آلودگی و هواس پرتی درفرزندتان ایجاد شود. نور مناسب یکی از عوامل موثر در افزایش تمرکز است. سعی کنید در روز تا حد امکان با استفاده از پرده هایی که نور را از خود عبور می دهند و یا کنار زدن پرده ها از نور طبیعی بهره ببرید و هنگام تاریک شدن هوا از لامپ های مناسب، چراغها وچراغ مطالعه استفاده کنید.

 

اتاق مطالعه فرزندان

 

برای نورپردازی اتاق مطالعه از ترکیب نورهای زرد و سفید در اتاق استفاده کنید. ترکیب نور زرد وسفید باعث افزایش تمرکز و یادگیری می‌شود. از چراغ‌ مطالعه‌های پایه‌ بلند استفاده کنید. این چراغ ها نور را از فاصله دورتری می تابانند و باعث تاری دید نمی شوند.  بهتر است لامپ چراغ ‌مطالعه از نوع لامپ‌های رشته‌ای باشد. نور سفید لامپ‌های فلورسنت برای مطالعه مناسب نیست. همچنین هنگام استفاده از چراغ مطالعه نور باید از سمت چپ بتابد تا سایه دست به سمت راست بیفتد و مزاحم نوشتن و مطالعه نشود.  برای افرادی که با دست چپ می‌نویسند نیز  نور باید از سمت راست بتابد.

از لوسترهایی که حبابهای رنگی یا قاب تیره دارند، استفاده نکنید زیرا روشنایی را کاهش داده و نور رنگی ایجاد میکنند. برای پیشگیری از خستگی چشم ازلامپ هایی با قاب سفید و مات برای اتاق مطالعه استفاده کنید.

در آخر، اگر فرزندتان از کامپیوتر برای مطالعه استفاده می کند، کامپیوتر را جلوی پنجره قرار ندهید تا انعکاس نور چشم او را آزار ندهد.

انتخاب میز تحریر و صندلی مناسب

 

اتاق مطالعه فرزندان

 

یکی از وسایل مهم‌ در اتاق مطالعه  میز و صندلی مناسب برای مطالعه است. صندلی استاندارد صندلی است که به قسمت‌های مختلف بدن مانند کمر و گردن وستون فقرات فشار نیاورد وفرزندتان بتواند ساعت‌ها پشت میزش راحت بنشیند و درس بخواند. درانتخاب صندلی به جثه فرزندتان توجه کنید و صندلی را متناسب با جثه او انتخاب نمایید. سن و قد او را نیز در نظر بگرید. صندلی را انتخاب کنید که تکیه گاه محکم و قابلیت چرخش داشته باشد. برای انتخاب میز تحریر نیز در نظر داشته باشید که مناسب ترین ارتفاع برای میز تحریر، ارتفاع ۷۰ تا ۸۰ سانتی متر است. اگر فرزندتان باید از رایانه برای انجام تکالیفش استفاده کند، میزی را تهیه کنید که قابلیت قرار دادن رایانه را هم داشته باشد و بتوان از آن به عنوان میز تحریر نیز استفاده کرد.

رنگ های مناسب برای اتاق مطالعه

 

اتاق مطالعه فرزندان

 

برای انتخاب رنگ مناسب اتاق مطالعه فرزندتان ابتدا باید روحیه و علاقه او رادر نظر بگرید. سعی کنید از رنگ های گرم وسرد در کنار هم استفاده کنید. رنگ های گرم سبب شور و نشاط در فرزندتان می شود اما استفاد بیش از حد آن نیز توصیه نمی شود. رنگ های سرد باعث کم شدن استرس و آرامش فرزندتان می شود اما استفاده مطلق از این رنگ ها باعث خستگی و کسالت او می شوند. پس سعی کنید متناسب باروحیه فرزندتان از این دو دسته رنگ در زمینه ای از رنگ های خنثی استفاده نمایید. از رنگ های مناسب برای اتاق مطالعه ترکیب رنگ سبز و زرد است این دو رنگ باعث افزایش تمرکز دردانش آموزان می شود. به طور کلی رنگ زرد، سفید، سبز، وطیف هایی از قهوه ای کم رنگ رنگ هایی هستند که باعث بالا رفتن سطح تمرکز می شود.

نکته های کاربردی در دکوراسیون اتاق مطالعه

 

اتاق مطالعه فرزندان

 

·      بخشی از دیوار اتاق مطالعه را به تخته وایت برد ویا مکانی برای چسباندن کاغذ های نکته برداری اختصاص دهید . فرزندتان با این روش به مطالعه علاقه مند تر خواهد شد.

·      اسباب بازی ها، قاب عکس ها و موارد اضافی که باعث حواس پرتی و کاهش تمرکز می شود را از اتاق مطالعه فرزندتان خارج کنید.

·      به هیچ عنوان تلوزیون را در مکان مطالعه فرزندتان قرار ندهید. بررسی‌ها نشان دادن داده‌اند قرار دادن تلویزیون در اتاق کودکان و نوجوانان موجب کاهش تمرکز در آنها می شود.

·      روی میزتحریر یا گوشه ای از اتاق، گلدان های طبیعی بگذارید. استفاده از این گلدان ها علاوه بر اکسیژن رسانی باعث نشاط و انرژی مثبت در فضای مطالعه خواهد شد.

 

 

گردآوری: زهرا سادات صدری

 

Tagsچیدمان وسایل در اتاق مطالعه، دکوراسیون اتاق مطالعه، رنگ های مناسب برای اتاق مطالعه، نورپردازی در اتاق مطالعه

 

0 دیدگاه ثبت شده است

بازگشت به صفحه اصلی

دیدگاه خود را ارسال نمایید