صفحه اصلی / مطالب  /  انواع عایق صوتی، و تأثیر آنها در میزان کاهش آلودگی صوتی!

انواع عایق صوتی، و تأثیر آنها در میزان کاهش آلودگی صوتی!

انواع آلودگی صوتی را بیشتر بشناسیم و راه های جلوگیری از آن را بهتر بدانیم

چگونه از انواع آسیب ها و آزارها و مخاطرات  آلودگی صوتی رهایی یابیم ؟

 آلودگی صوتی را جدی بگیریم زیرا آسیب ها و مخاطرات آنها کمتر از آلودگی های هوا و تنفسی نیستند.

 آلودگی های صوتی اثر سوء مستقیم روی سیستم اعصاب مرکزی دارند و در افراد مختلف موجب واکنش های متفاوتی نظیر سردرد، خستگی زودرس، عصبانیت، تهوع، تپش قلب، اضطراب  و .....و.....می شوند.

امروزه معمولاً بیشتر ساکنین شهرها بویژه شهرهای بزرگ که دارای ضریب تراکم زیاد (نفر/ متر مربع) هستند مردم با انواع مختلف آلودگی های گوناگون صوتی مواجه هستند. در یک آسیب شناسی اجمالی به وضوح می توان آلودگی های صوتی را به سه گروه اصلی و چندین زیر گروه دیگر تقسیم و طبقه بندی کرد:

  1.  آلودگی های صوتی داخل منزل شخصی ( اعم از آپارتمان یا ویلایی و محل کار ).
  2. آلودگی های صوتی داخل ساختمان (آپارتمان) اعم از مسکونی یا اداری و تجاری و کارگاهی و کلینیکی و غیره.
  3.  آلودگی های صوتی برون ساختمانی و اجتماعی.

 

کلیه آلودگی های فوق از یک نظر به  سه دسته " روزانه " و" شبانه " و "  شب و روز " و از یک منظر به دو دسته جبری و " اجتناب ناپذیر " و آلودگی صوتی ناشی از خودخواهی و " فقر فرهنگیِ " بانیان و عاملان آن؛ و از دیدگاه دیگر به انواع " دائمی " و " موردی " طبقه بندی میشوند.

 

 بدیهی است این آلودگی ها اثرات گوناگون سوء ، تخریبی و آزار دهنده مختلفی برای انواع مختلف انسان ها از نظر سنی و شرایط و موقعیت های شغلی و تحصیلی و بیماری  دارند. آلودگی های صوتی برای بسیاری از افراد موجب سلب تمرکز و آرامش و یا عصبانیت و اضطراب و نگرانی و عوارض دیگر می شوند. بدون تردید همه مردم مشتاق و در جستجوی محل آرام و بی سر و صدا هستند و برای نیل به این هدف مشروع و نیاز مبرم هزینه هایی از نوع هزینه های مالی و هزینه های زمانی می پردازند.

مضرات آلودگی صوتی

آلودگی های صوتی همواره خستگی و فرسایش روحی و جسمی را چند برابر میکنند. ضریب بهره وری productivity) و راندمان کاری (efficiency) را تقلیل می دهند، موجب آزردگی و بی حوصلگی می شوند.

در طول شبانه روز انواع و اقسام سر و صداهای زیادی به ما تحمیل میشوند: اجتناب ناپذیر و اجتناب پذیر، عمدی و سهوی و......

صدای انواع آژیرهای سازمان های ارائه کنندگان خدمات ارزشمند و ضروری  به اقتضای زندگی شهری، نظیر آمبولانس و پلیس و آتش نشانی. صداهای اجتناب ناپذیر تردد انواع وسائط نقلیه، صدای هواپیما و قطار و ترمینال های کامیون و اتوبوس (در محله های خاص)، صدای مدارس نزدیک به برخی ساختمان ها، صدای کامیون های بارگیری و حمل زباله، صدای بونکرها و میکسرهای حمل و تخلیه بتن، صدای عملیات باز سازی یا نوسازی ساختمان ها.

و اما صداهای ناشی از فقر فرهنگی و اخلاقی نظیر گفتگو با تلفن های همراه با صداهای بلند و گوشخراش در معابر و محل های عمومی، گفتگوها و مکالمات دو یا چند نفره با صدای بلند در محل های عمومی، صدای ناهنجار اگزوز سواری های شخصی و موتور سیکلت هایی که بطور عمدی و برای لذت نا موجه و غیر اخلاقی شخصی ابداع شده اند، صدای برخی حیوانات خانگی، صدای افراطی و گوش خراش  بلندگوی برخی فروشندگان و خریداران دوره گرد، صدای ترمز ناگهانی برخی وسائط نقلیه، صدای بوق های بی مورد و پی در پی برخی اتومبیل ها، صدای ناهنجار عمدی و شبانه روزی سیستم های صوتی و پخش برخی اتومبیل ها که راننده های آنها به دلایلی حالت های عادی ندارند و با پایین کشیدن پنجره ها بر مزاحمت خود می افزایند، صدای آژیرهای دزد گیر اتومبیلهای تنظیم شده با حساسیت بالا و افراط گونه.

بدون تردید همه ما معمولاّ به دنبال محل های امن و آرام هستیم تا از شرّ انواع سر و صداها  رهایی یابیم. در آپارتمان هایی که دیوار به دیوار همسایه است یا خانه هایی که نزدیک خیابان یا اتوبان ها و ترمینال ها و مراکز تفریحی و مدارس و کارخانجات و......واقع شده اند سر و صدا به راحتی تبادل می شود و آرامش را برهم می زنند، به دنبال سکوت می گردیم.

همه ما کمابیش به مصادیق و نمونه های انواع سرو صداهای نا هنجار و آزار دهنده آشنایی داریم. لیکن در این نوشتار آن دسته از موارد مرتبط با موضوع مورد نظر هستند و شامل بیشترین انواع آلودگی های صوتی هستند مورد بحث و بررسی قرار میگیرند و برای حل مشکل سر و صدا، راه حل های ساده و آسان توصیه می شوند:

استفاده از عایق صوتی

انواع عایق های صوتی، پوشش هایی هستند که به منظور کاهش قدرت انتشار و جلوگیری از تبادل صوت  به کار می روند و موجب حذف یا کاهش آلودگی های صوتی می شوند.

روش های عایق صدا

روش های مختلفی برای عایق صدا در ساختمان وجود دارند. نخست اینکه اگر در حال بازسازی یا در مرحله ساخت و ساز باشید می توانید مصالح ساختمان و اقلام مورد نیاز دکوراسیون داخلی را طوری انتخاب کنید که از انتشار صدا جلوگیری کنند.

در مطالب بعدی نیز روش های سهل و کاربردی پیشنهاد می کنیم تا معلوم شود چگونه دقت درانتخاب صحیح مصالح ساختمانی مدرن و ارزان و نیز تهیه اقلام مناسب مورد نیاز دکوراسیون داخلی مانند انواع پرده، کف پوش، عایق های صوتی و غیره می توانند در حفظ سکوت و ایجاد آرامش و کاهش آلودگی های صوتی و انواع سر و  صداها مؤثر باشند.

 اگر هم اکنون در حال بنّایی،  بازسازی و مرمًت ساختمان خود نیستید  نگران نباشید. راه های ممکن، کم هزینه و نسبتاً  آسانی وجود دارند تا بتوانید دیوارهای مرتبط خود را مجهز به عایق های صدا فرمایید .

عایق صوتی مناسب در دکوراسیون داخلی

پنل آکوستیک راه حلی مناسب برای جلوگیری از سر و صدا

گچ‌ کاری دیوار، برای جذب‌ صدا، نتیجه مؤثری  ندارد. برای جلوگیری از صداهای مزاحم اتاق مجاور که موقع صحبت با تلفن می شنوید، می توانید دیوارهای خانه را با مصالحی بپوشانید که دارای درجه کاهش صدا 85% یا بیشتر از صداهاهستند. برای این منظور پنل های آکوستیک با ضخامت ۳ سانتیمتر پیشنهاد می شوند.

پنل آکوستیک نمونه های مختلفی دارند که بر حسب سلیقه و طراحی دکوراسیون داخلی فضای مورد نظرتان می توانید رنگ و جنس دلخواه خود را انتخاب و خریداری کنید. برای نمونه بهتر است پنل های چوبی را برای اتاق های موسیقی استفاده کنید.

زیرا پنل های آکوستیک ضمن کنترل صداهای مزاحم، تأثیر و کاربرد تزیینی در فضای مورد استفاده دارند. برای نمونه مدل های سقفی این پنل ها با چینش پس و پیش در دکوراسیون داخلی اتاق ها مشکل یکنواختی ملال آور فضا را از بین می برند و به فضای موجود تنوع و زیبایی می بخشند.

فوم عایق صدا

فوم عایق صدا یکی از انواع عایق صوتی برای مصرف مسکونی در عایق صوتی دیوار مشترک به کار می روند و صداهای یک زندگی روزمره و متعارف با فرهنگ آپارتمان نشینی را از بین می برند. عایق فوم صداگیر در مدل های مختلف فوم چسب دار یکرو و فوم چسب دار دورو ، فوم شانه تخم مرغی (چسب دار و ساده) در بازار موجود هستند و صداهایی که در فرهنگ آپارتمان نشینی متعارف نیستند را کاهش می دهد.

عایق صوتی دورو صاف چسبدار، روش جدید و با کیفیت برای عایق کردن دیوارهای مشترک بین آپارتمان ها و منازل مسکونی (مابین دو واحد)، سقف، کف و غیره به شمار می آیند. عایق های صوتی دو رو صاف خود چسب، به راحتی و با استفاده از قیچی و کاتر به اندازه و ابعاد دلخواه بریده می شوند و بدون نیاز به چسب مایع، پیچ و میخ، زیرسازی و فریم بندی و بر روی سطح دیوار موردنظر نصب می شوند. این نوع از عایق های صوتی به صورت رولی فروخته می شوند و ابعاد آنها نیز با توجه به ضخامت انتخابی متغیر هستند.

عایق پشم سنگ

مهمترین ویژگی پشم سنگ، مقاومت زیاد آن در برابر آتش است. همانطور که نقش مهمی در جلوگیری از انتقال صوت بین دو محیط دارد. پشم سنگ نمی‌سوزد و در مقابل آتش‌سوزی ایزوله است. در بیشتر کشورها شرکت های بیمه تخفیف‌های ویژه‌ای برای ساختمان‌هایی که با پشم سنگ باشد در نظر می گیرند.

عایق پشم سنگ از رشد قارچ، باکتری و حشرات موذی جلوگیری می کند و به عنوان یک ماده غیرآلی در برابر انگل‌ها ایمن است. پشم سنگ در بین انواع عایق‌هایی که تا به امروزه تولید شده اند، بی‌ضررترین آنهاست و با محیط زیست کاملاً سازگاری دارد. پشم سنگ موجود در بازار بصورت پشم سنگ رولی و پشم سنگ تخته ای در ابعاد متعارف تولید و عرضه می شود.

چگونه اتاق را عایق صدا کنیم؟

بعد از چسباندن عایق صوتی مورد نظر برای زیبایی و جلوۀ بیشتر نمای محیط می توان بر روی عایق صوتی پوششی از کناف، چوب، MDF، دیوارپوش، ورق های کامپوزیت و یا هر مواد و مصالح سفت و محکم دیگر استفاده کرد. معمولاّ عایق های دارای  ضخامت 2 تا 5 سانتی متر برای دیوارهای مشترک مناسب هستند.

خاطر نشان می سازد همه ی عایق های صوتی همانند عایق صوتی پنجره دوجداره علاوه بر پیشگیری از تبادل صدا همچنین از اتلاف انرژی نیز پیشگیری می کنند و کاربرد دو منظوره دارند بعبارتی تمام عایق های صوتی عایق حرارت نیز هستند و حداقل تا بیش از 40% موجب صرفه جویی اقتصادی در مصرف انرژی می شوند.

 

برای مطالعه مطالب بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید

دکوراسیون داخلی دکوتوک

 

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی با دکوراسیون داخلی دکوتوک همراه باشید.

نویسنده:‌‌ سید حسین الوانکار | تحریریه وبسایت DecoTook.com

0 دیدگاه ثبت شده است

بازگشت به صفحه اصلی

دیدگاه خود را ارسال نمایید