صفحه اصلی / مطالب  / مزایای فرش دستباف، نسبت به فرش های ماشینی؟

مزایای فرش دستباف، نسبت به فرش های ماشینی؟

چرا باید فرش دستباف بخریم؟

 

فرش دستباف با قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال به عنوان یک صنعت نجیب، هنر زیبا و نمادی از فرهنگ اصیل ایرانی که آوازه‌اش جهان را پر کرده است با ثبت در یونسکو خلاقیت هنرایرانی را به جهانیان نشان داده است.

فرش دستباف

هنرمندان استان‌ها و شهرهای بسیاری در کشور با رونق و حفظ این هنر به عنوان یک ارزش دیرین در ماندگاری این مهم نقش موثری داشته اند.

فرش دستباف

مزایای استفاده از فرش های دستباف

الیاف طبیعی فرش دستباف

فرش دستباف، بدلیل استفاده از الیاف طبیعی طبیعت گرم دارد و راه رفتن و یا چهار دست و پا رفتن و غلت خوردن کودکان روی آن، نه تنها برایشان مضر نیست، بلکه بسیار مطلوب و مفید نیز هست. استفاده از الیاف طبیعی در تولید فرش های دستباف به تأمین سلامت جسمانی کمک خواهد کرد. پرزهای پشمی قالی با خاصیت الاستیک خود، نقش یک تشک استاندارد را ایفا می کند.

الیاف طبیعی فرش دستبافا

طرح ها و رنگ های طبیعی و بسیار زیبای فرش های ایرانی چشم هر بیننده ای را مسحور خود می کند. همچنین استفاده از مصالح طبیعی در دکوراسیون داخلی منزل، محل زندگی با روح و روان آدمی سازگارتر است و آرامش خاصی را القا می کند.

الیاف طبیعی فرش دستبافا

الیاف طبیعی فرش دستبافا

عدم تولید الکتریسیته ساکن در فرش دستباف

با توجه به استفاده از پشم، کرک، ابریشم و پنبه به عنوان مواد اولیه مورد استفاده در قالی دستباف هیچگاه شاهد تولید الکتریسیته ­ی ساکن از این کفپوش نخواهید بود. مزیتی که نسبت به بسیاری از کف پوش های دیگر ملموس و قابل توجه است.

تولید الکتریسیته فرش دستبافا

تولید الکتریسیته فرش دستبافا

حفظ میراث فرهنگی ایرانی

هر ملتی یک کالای نمادین دارد. فرش دستباف نماد ملت ایران در بین اقوام دنیا است. دنیا ایران را با قالی آن می شناسد.

با خرید فرش های نفیس دستباف ایرانی کمک قابل توجهی به حفظ میراث فرهنگی کشورمان نموده و باعث ترویج فرهنگ اصیل ایرانی خواهد بود.

تولید الکتریسیته فرش دستبافا

سرمایه گذاری و صرفه جویی در خرید فرش دستباف

شاید این تصور غلط وجود داشته باشد که چون قیمت فرش دستباف گران تر از فرش های ماشینی است هزینه گزافی بابت آن می پردازید. در صورتی که کاملاً اشتباه است. بسیاری از خانواده ها هر چند سال یک بار فرش های ماشینی را عوض می کنند. در واقع پولی که در سال بابت خرید فرش ماشینی هزینه شده است، نه تنها هیچ رشدی نداشته بلکه کاملاً مصرف شده است. در حالی که با خرید یک فرش دستباف با گذشت زمان به قیمت آن اضافه می شود. در واقع فرش دستباف به عنوان یک کالا برای سرمایه گذاری خانواده به حساب می آید.

تولید الکتریسیته فرش دستبافا

فرش دستباف ایرانی روند افزایشی دارد. خرید فرش دستباف هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است، با خرید فرش های نفیس دستباف می توانید وجوه نقد خود را تبدیل به سرمایه گذاری مطمئن نمایید. اگر درآمد خانواده آن قدر نیست که تمام خانه را بتوانید با فرش دستباف بپوشانید، می توانید قسمت هایی که بیشتر در معرض رفت و آمد، نشستن و خوابیدن است را با قالیچه های دستباف کوچک فرش کنید.

تولید الکتریسیته فرش دستباف

کمک به تولید در خرید فرش دستباف

با آراستن خانه های خود با فرش دستباف به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از صنعت فرش دستباف حمایت می کنید و باعث افزایش نرخ تولید و اشتغال خواهید شد. سالانه در کشور ۵ میلیون متر مربع فرش دست باف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. ازسال ۱۳۸۸ که سامانه مشاغل خانگی ایجاد شد ۷۵ هزار نفر در رسته قالیبافی در استان فارس ثبت نام کردند که این بالاترین آمار در میان رسته‌های مشاغل خانگی است.

تولید الکتریسیته فرش دستبافا

قالی ایرانی باعث رونق بخش کشاورزی و دامپروری و بیشتر صنایع بالاخص صنعت نساجی نیز است. با خرید قالی دستباف عملاً این بخشها هم رونق خواهند یافت. صادرات قالی دستباف ارزآوری قابل توجهی خواهد داشت و باعث رونق بخشی به اقتصاد کل کشور خواهد بود.

تولید الکتریسیته فرش دستبافا

عمر طولانی فرش دستباف

قالی دست باف نسبت به دیگر پوشش ها عمر طولانی تری داشته و در شستشو درخشش خود را از دست نمی دهد. قالی دستباف تنها کف پوشی است که بر اثر پا خوردن، نور و شست و شو زیبایی های آن مضاعف گردیده و هیچ گاه چشم نوازی خود را از دست نمی دهد. بالاخص اگر که این قالی با استفاده از مواد رنگزای طبیعی رنگ شده باشد.

تولید الکتریسیته فرش دستبافا

تولید الکتریسیته فرش دستبافا

قابلیت رفوگری و ترمیم فرش دستباف

یکی از مزایای فرش دستباف این است که در صورتی که دچار آسیب شوند می توان آنرا ترمیم کرد و بخش های آسیب دیده را به دستان توانای رفوگر سپرد. روفوگری نیازمند مهارت خاص و تجربه کافی است و افرادی که در این زمینه فعالیت دارند سابقه طولانی در بخش های مختلف تولید فرش دارند. عملیات تکمیلی و رفو برروی فرشها برای رفع عیوب ناشی از بیدخوردگی، پارگی، پوسیدگی، ساییدگی و سوراخ شدن انجام می پذیرد.

تولید الکتریسیته فرش دستبافا

در ادامه نحوه تشخیص قالی دستباف از قالی ماشینی و انواع فرش ها را نیز خواهیم گفت همچنین بازارهای فرش دستباف را معرفی خواهیم کرد و نحوه خرید فرش دستباف را توضیح خواهیم داد.

 

 

برای مطالعه مطالب بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید

دکوراسیون داخلی دکوتوک

 

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی با دکوراسیون داخلی دکوتوک همراه باشید.

نویسنده:‌‌ احسان الوانکار | تحریریه وبسایت DecoTook.com

 

گردآوری توسط: احسان الوانکار

0 دیدگاه ثبت شده است

بازگشت به صفحه اصلی

دیدگاه خود را ارسال نمایید